احداث جایگاه سوخت، استانداردها و الزامات

راه اندازی جایگاه سوخت رسانی

راه اندازی شامل سیستم­‌های مختلفی است. این سیستم‌­ها باید در جای مناسب و با بکارگیری بهترین و ایمن‌­ترین تجهیزات، کار کنند.

سیستم­‌های هیدرولیکی، برقی، ابزار دقیق و ایمنی از جمله این سیستم­‌ها است. تک تک اعضای این سیستم­ها از یکدیگر تاثیر می­‌گیرند و در روند کار یکدیگر دخیل هستند. بنابراین این تجهیزات باید به صورت هماهنگ با یکدیگر انتخاب شوند که پیشنهاد می‌­شود در این امر حتما از یک متخصص کمک گرفته شود. در این مقاله به بررسی مراحل و استاندارد ها و تجهیزات الکتریکی خواهیم پرداخت.

هر کدام از این سیستم­ها نیاز به طراحی جداگانه دارند. در انتها نیز باید همه­ سیستم­ها اعم از برقی، مکانیکی و ایمنی با یکدیگر هماهنگ شوند.

علاوه بر این هر دستگاه با توجه به محل بکارگیری لازم است تا از استاندارد­های خاص خود پیروی کند. این استاندارد­ها بیشتر مربوط به ایمنی می­‌باشند اما استاندارد­های دیگری مبنی بر عملکرد بهتر دستگاه نیز وجود دارد.

در صورت بوجود آمدن مشکلی در هر یک از قسمت­های این سیستم­ دیگر سیستم­ها نیز دچار مشکل شده و عملکرد کل جایگاه را دچار مشکل می­‌کنند. بنابراین بهتر است از تجهیزاتی با کیفیت بالا استفاده شود و حتما در طراحی این سیستم­ها و انتخاب تجهیزات از متخصص مربوطه کمک گرفته شود.

در این مقاله به بررسی سیستم­‌های برقی و ابزار دقیق می­‌پردازیم. استاندارد­های تدوین شده از طرف شرکت ملی پخش فرآورده­‌های نفتی را شرح می­‌دهیم.

این استاندارد­ها لازم هستند اما کافی نیستند. برای عملکرد بهتر تجهیزات دستورالعمل‌­های نصب، نگهداری و تعمیر هر دستگاه نیز باید مطالعه و نکات موجود در آن رعایت شود.

 

نقشه الکتریکال احداث جایگاه سوخت

 

در این قسمت استاندارد­های تعیین شده توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌­های نفتی به صورت موردی در زمینه سیستم‌­های برقی آورده شده است:

 • کلیه کابل­‌های مورد استفاده در جایگاه بایستی در برابر نفوذ فرآورده و ضربات مکانیکی مقاوم بوده و باعث گسترش حریق نگردند.
 • مناطق خطر به صورت دقیق مشخص شود. کلیه ادوات و تجهیزات برقی در این مناطق می‌­بایست با مشخصه ضد انفجار متناسب با محل نصب انتخاب گردد.
 • هر جایگاه می­بایست دارای شبکه ارت و حداقل دارای دو حلقه چاه ارت بوده. حداکثر مقدار مقاومت الکتریکی شبکه ارت ضمن انجام محاسبات مربوطه بر اساس استاندارد BS 7430 ، نبایستی از میزان مجاز مندرج در استاندارد مذکور تجاوز نماید. ضمنا سیستمهای سامانه هوشمند سوخت نیز می­بایست دارای چاه ارت مجزا با حداکثر مقاومت یک اهم در نظر گرفته شود.
 • بدنه فلزی کلیه تجهیزات برقی و سازه‌­های فلزی روزمینی می­بایست با کابل ارت روکش­دار سبز و زرد و سطح مقطع مناسب مطابق با استاندارد IPS-E-EL-100 و به صورت موثر به سیستم اتصال زمین متصل گردند.
 • مخزن بایستی با استاندارد IPS و به نحو موثر به شبکه اتصال زمین جایگاه متصل گردد.
 • جایگاه بایستی به سیستم قطع اضطراری مجهز گردد. کلید­های مورد استفاده در سیستم برق اضطراری باید از نوعکلید های ضد انفجار و به تعداد کافی باشد.
 • کابل کشی‌­ها و اتصال به تابلو­های توزیع و مصرف کننده‌­ها بایستی با استفاده از گلند مناسب و طبق استاندارد IPS صورت پذیرد.
 • کانال­‌های برق از نوع کانال­‌های بتنی در نظر گرفته شود و لازم است کانال­‌های مذکور با ماسه بادی پر شود.
 • حتما لازم است در طراحی جایگاه ارزیابی ریسک اصابت صاعقه انجام پذیرد. در صورت نیاز صاعقه‌ گیر در محل مناسب نصب شود.
 • در طراحیروشنایی جایگاه می­بایست کلیه نقاط دارای شدت روشنایی لازم طبق استاندارد IPS باشند. (مقدار روشنایی مجاز به صورت دقیق در مقاله قبلی آورده شده است). لامپ‌­های به کار رفته اگر در منطقه خطر باید ضد انفجار باشند.
 • در نقشه­‌های طراحی کلیه اجزاء سیستم توزیع الکتریسیته و سیستم حفاظتی تجهیزات مد نظر قرار گرفته و مشخصات فنی آن­ها دقیقا درج گردد.
 • برای مجموعه جایگاه بایستی تابلو­های کنترل و توزیع به تعداد کافی و متناسب با شرایط آن طراحی شده و مشخصات فنی دقیق آن­ها ذکر گردد. رویه تست و برنامه ­های دوره­ای تعمیرات و نگهداشت این تابلوها جزو مدارک طراحی محسوب می­گردد.
 • دستگاه های توزیع کننده سوخت می بایست دارای مشخصه های لازم از جمله IP متناسب با محل نصب باشند. به عبارت دیگر در صورتیکه در زیر سایبان نصب می گردند درجه حفاظت IP54 در صورتیکه در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند IP66 داشته باشند. ( این موضوع از طریق ارائه گواهی‌نامه های معتبر از مراجع ذیصلاح اثبات می گردد.)
 • کلیه مخازن ذخیره سازی فراورده، سازه­‌ها، تجهیزات منصوب در جایگاه از قبیل دستگاه توزیع سوخت و نفتکش در حال تخلیه بایستی به نحو مؤثری همبندی الکتریکی گردند.
 • همبندی الکتریکی برای اتصالات فلنجی بایستی از طریق Jumper Wire صورت پذیرد.
 • حین طراحی جایگاه می بایست به تعداد کافی PUSH BOTTOM در نظر گرفته شود.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X